Kiedyś to było – Rzeszowskie Juwenalia 2018!

Rzeszowskie Juwenalia to bez wątpienia najbardziej wyczekiwana impreza w roku akademickim. Impreza organizowana przez trzy uczelnie – Politechnikę Rzeszowską, Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Wyższą Szkołę Prawa i Administracji – przebiegła w trzech etapach.

Tegoroczna jubileuszowa 25. Edycja już od 16 kwietnia przygotowywała studentów do Wielkiego Finału dzięki tygodniowi Kultura i Nauka PRZODEM, który trwał do 22 kwietnia. W tym czasie uczestnicy mieli okazję bliżej zaznajomić się z wszystkimi aktywnymi kołami naukowymi na naszej Uczelni oraz zespołem pieśni i tańca „Połoniny” oraz mogli wykazać się wiedzą podczas Bitwy o Politechnikę. Interesującym wydarzeniem był inscenizacje rycerskie, gdzie zobaczyć można było dawne stroje, broń oraz techniki walki w średniowieczu. Uczestnicy mogli za darmo obejrzeć świetne filmy podczas Kina Nocnego oraz sprawdzić swoje umiejętności taneczne podczas „belgijki” na amfiteatrze. Zwieńczeniem tygodnia pełnego kultury i nauki bez był konkurs piosenki „Kill me with the MUSIC”, który z roku na rok przyciąga coraz więcej widzów jak i uczestników. A zwycięscy konkursu mogli w wystąpić na scenie koncertowej podczas Wielkiego Finału.

Następnie przyszedł czas na fizyczną aktywność społeczności akademickiej w tygodniu Sportowej Rozgrzewki, trwający od 23 do 29 kwietnia. Uczestnicy mieli okazję wspinać się na ściance wspinaczkowej KU AZS PRz, a także wykazać się zdolnościami łuczniczymi podczas turnieju Archery Tag na terenie miasteczka. Oczywiście nie obyło się bez rywalizacji, którą zauważyć można było między innymi w biegu w piżamach oraz biegu na oriencie w budynku Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, który został ochrzczony przez studentów przydomkiem „Labirynt”. Koordynatorzy owego tygodnia pragnęli polepszyć relacje między uczestnikami, co świetnie sprawdziło się podczas konkurencji zespołowych takich jak „Mopej” czy Gra miejska, która odbywała się na terenie całego miasteczka Politechniki Rzeszowskiej. Ponadto wszyscy chętni mogli bezpłatnie uczestniczyć podczas zorganizowanych zajęć Zumby, które odbywały się na hali sportowej.

W końcu po dwóch tygodniach pełnych wrażeń nadszedł oczekiwany czas na przekazanie kluczy do bram miasta przez prezydenta Tadeusza Ferenca, przemarsz barwnego korowodu z rzeszowskiego rynku na miasteczku uczelni, wielkie grillowanie, tańce, śpiewy i przede wszystkim trzy wieczory wspaniałych koncertów polskich artystów. Pomimo iż w tym roku pierwszy raz impreza została biletowana, to podczas tych cudownych dni nasze miasteczko akademickie gościło kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy uczynili naszą jubileuszową 25.edycję Rzeszowskich Juwenaliów wyjątkową.
W ciągu dnia mogli liczyć na tradycyjne Śniadanie Mistrzów, podczas którego nakarmiliśmy głodnych studentów kiełbasą z grilla lub karkówką. O dobrą zabawę wszystkich uczestników podczas wieczornego Wielkiego Koncertowego Finału z głównej sceny zadbały takie Gwiazdy jak Sławomir, Luxtorpeda, Koniec Świata, Czwarta Fala, Kult, Enej, KSU, Kękę, Beata i Bajm, Strachy na Lachy oraz Kali. Ponadto zorganizowaliśmy trzy mniejsze strefy koncertowe, czyli One Stage, namiot Hip Hop Raport Projekt Rzeszów, gdzie gościły takie gwiazdy jak Dixon 37, Kafar Rest, Małach/Rufuz, Arab i Kacper HTA oraz ostatnia Strefa Pewex wraz z takimi słynnymi gwiazdami disco jak Chwytak & DJ Wiktor, Piękni i Młodzi, Marcus P, Mig, Playboys oraz Shantel.
Dodatkowym urozmaiceniem między koncertami były takie atrakcje jak wesołe miasteczko, strefa bungee dla odważnych, gokarty Reskart Racing oraz pokaz fajerwerków na zakończenie.